Aktuella turneringar

SAT(KÄR)RING

Typ: Svensk, standardlistan
Ort: Kärrtorp/Stockholm
Datum: 2026-01-24
Arrangör: Lisa Blohm
Spelsystem: Monrad
Ronder: 8
Max antal deltagare: 20

Det är nu 22 spelare anmälda.
Turneringen är full! Nya anmälningar hamnar på reservlistan.
Anmäl dig eller skicka ett meddelande till arrangören:  


Välkomna till en turnering i Kärringstan i södra Stockholm, där gatorna är uppkallade efter Cajsa Warg, Astri Taube och andra betydelsefulla personer genom svensk kvinnohistoria.

Turneringsnamnet till trots, är pojkspolingar, flicksnärtor och gubbjävlar varmt välkomna att delta. Liksom alldeles vanliga scrabblare – både erfarna och debutanter. Tillhör du den senare skaran, bör du dyka upp vid 9, för att hinna få en extra genomgång av reglerna.

Spelplats: Sophie Sagers gata 4 i Kärrtorp/Enskededalen
Starttid: Insläpp vid 9.00, spelstart 9.30
Sluttid: Senast 19.15
Antal ronder: 8
Betänketid: 25 minuter per spelare

Anmälningsavgiften är 80 kr samt medlemsavgift till förbundet om du inte har spelat tidigare under året (40 kr, reducerad avgift på 20 kr för pensionärer, ungdomar och arbetslösa). Nya spelare behöver inte betala någon turneringsavgift utan bara medlemsavgift till förbundet och får en brickpåse att ta med hem.
I anmälningsavgiften ingår, te, kaffe, mackor och något sött.

Ordlista: Vi använder oss av Svenska Akademiens ordlista, fjortonde upplagan (SAOL 14). Det är de fetstilta orden som gäller. Ordlistan motsvarar ungefär Wordfeuds “strict”.

Priser: Priser till de fem högst placerade, till flitigaste rullare och för högst placering i förhållande till rating. Samt ett pris för bästa ord på temat öknamn och okvädningsord.

Lunch: Tar vi efter fyra ronder, vilket bör bli lite före 14. Livsmedelsaffärer, fin- och fulpizza, sushi, enklare thai och gatukök finns cirka 5 minuter bort. Det går förstås också fint att värma och äta medhavd mat.

Hur tar man sig till spellokalen?
Kollektivt från T-centralen: Ta T-banans linje 17 (grön) söderut mot Skarpnäck. Enda utgången är i tågets körriktning. Snedda över Kärrtorps torg till höger, ut mellan en cykelbutik och fiket Kokvrån. Gå ned på Kärrtorpsvägen och följ den ett par hundra meter. På andra sidan en grusplan ser du ett gäng färgglada radhus på Sophie Sagers gata. Vårt är det första på gatan (ljusbeige). OBS! Tacksam om ni inte ringer på våra grannar, det finns ingen nr 2, så många går fel ...

Med bil: Enklast är att vid Skogskyrkogården svänga av väg 73 mot Bagarmossen/Kärrtorp. Följ Sockenvägen rakt fram nägon knapp kilometer till en korsning med flera rödljus. Kör rakt igenom och sväng sedan nästan direkt till vänster mot Kärrtorp. Andra vägen till höger är Sophie Sagers gata. Parkering kan ske på gatan bredvid mot avgift.

Tillgänglighet: Vi spelar på bottenvåningen i radhus. Kort promenad, typ 5 minuter, från T-banan

Tag gärna med egen favoritpenna och raggsockor om du är frusen om fötterna!

OBS! Katter bor i huset.

Om intresse finns, blir det en anspråkslös After Word efteråt. Notera gärna i anmälan om du är intresserad av det.

Arrangören Lisa Blohm nås på O733-39 26 22 eller lisablohmster@gmail.com

Varmt välkomna!

Ovanstående är senast uppdaterat ( 2025-12-28 )

# Anmälda Rating Rankad  
1. Ingrid Lundkvist 99067
2. Emma Ekman 109218
3. Matthis Kempe-Bergman 106230
4. Lisa Blohm 108720
5. David Tiberg 101855
6. Erik Elvers 103246
7. Anita Mansnerus 98572
8. Nils Berner 110614
9. Maria Åslund 103443
10. Therese Wessling 94182
11. Jussi Pohjola 102749
12. Helena Åman 107026
13. Karl Jigland NY--  
14. Elisabet Claezon 100460
15. Annelie Ladó 108919
16. Inger Wingård 11503
17. Åsa Florholm 102152
18. Martin Bender 111710
19. Claes von Hofsten 99465
20. Karin Anderberg 107922


# Reservlista Rating Rankad  
1. Elisabet Bruzelius 102351
2. Erna Vaske 92684