Typ: | Svensk, standardlistan |
Ort: | Ramsta, Katrineholm |
Datum: | 2025-08-23 |
Arrangör: | Nils Berner |
Spelsystem: | Monrad |
Ronder: | 8 |
Max antal deltagare: | 30 |
Ordisk kombination kommer att arrangeras på vårt lantställe i Sörmland mellan Katrineholm och Flen 23-24 augusti. Det blir ett kombinerat arrangemang med en scrabbleturnering på lördagen och en wordfeudturnering på söndagen som sammanknyts med en grill- och spelkväll däremellan. Tanken är att turneringarna är helt separerade från varandra, vilket betyder att det är helt okej att bara delta i en, men förhoppningen är naturligtvis att vissa lockas att testa spel i en ny disciplin.
Scrabbleturneringen spelas i 8 ronder enligt Monradmodellen som innebär att man inför varje rond paras samman med en spelare med ungefär lika många segrar som en själv. Varje spelare har 25 minuters betänketid i varje rond.
Alla deltagare spelar samtliga ronder förutom vid udda antal deltagare, då en spelare per rond måste stå över. Frironden ger spelaren i fråga automatiskt segern. Varje spelare kan bara få en frirond under hela turneringen. Resultatlista baseras i första hand på antal segrar.
Vi använder oss av Svenska Akademiens ordlista, fjortonde upplagan (SAOL 14). Det är de fetstilta orden som gäller, vilka vanligen är i grundform. Ordlistan motsvarar ungefär “strict” i Wordfeud. Ordlistor kan du hämta på www.scrabbleforbundet.se (Vad är Scrabble?/Ordlistor) Du kan förbereda dig på ordlistorna inför tävlingen men får givetvis inte ha några listor framme när du tävlar.
Samling inför tävlingen är 9.00 och spelstart är 9.30. Efter 3 ronder tar vi lunch. Eftersom det är ont om matställen så kommer lunch, typ pastasallad, att erbjudas till självkostnadspris. Hur menyn ser ut kommer att meddelas i god tid innan tävlingen. Meddela gärna matintoleranser som input till beslut om menyn. Det går naturligtvis att ta med sig egen mat och använda ugn eller micro. Efter lunch blir det ytterligare 5 omgångar med sluttid vid c:a 18.30-19. Därefter kör vi grill- och spelkväll för de som vill. Upplägget för den återkommer vi med senare när uppslutningen klarnar. Under speldagen kommer det att finnas sedvanliga mackor och fika.
Deltagaravgiften är 100 kr, och medlemsavgiften till Scrabbleförbundet 40 kr (för dem som inte tidigare deltagit i turneringar under året). Studerande och pensionärer betalar 20 kr. Du kan betala kontant eller med Swish.
Nybörjare som spelar sin första turnering behöver betala bara medlemsavgiften.
Hur hittar man till Ramsta? Om man kommer med bil så lär man väl kunna googla fram vägen. Adressen är Ramsta 6, Katrineholm. Skjuts från tågstationen i Flen eller Katrineholm fixar vi om du hör av dig i god tid.
Hur övernattar man i Ramsta? Vi har ett tiotal sängplatser, och dessutom ytterligare plats på soffor och madrasser på golv om man kan hålla till godo med det. Vi har en stor trädgård som man kan tälta i, och ett tält till utlåning. Blir det stor tillströmning kan vi nog också låna ihop ytterligare sovplatser i grannskapet. Meddela om ni vill övernatta i samband med anmälan eller direkt till mig på Facebook eller mail (nils.berner@gmail.com). Man kan naturligtvis komma redan fredag kväll om man så önskar.
Hjärtligt välkommen till Ordisk kombination!
Ovanstående är senast uppdaterat ( 2025-06-29 )